Çevre Sağlığı ve İş Güvenliği

Tedarik zinciri süreçlerimizdeki ve operasyonlarımızdaki çevresel etkimizi azaltmak adına çevre sağlığı ve iş güvenliği her zaman ajandamızın en üst sırasında yer alıyor.

Pazarlamadan üretime tüm süreçlerimizde olduğu gibi çevre, sağlık ve iş güvenliği konusunda da büyük bir sorumluluk bilinciyle faaliyetlerimize devam ediyoruz. 

Şirket İş Sağlığı ve Güvenliği Politikasi (95 kb) 
kapsamında British American Tobacco Türkiye olarak OHSAS 18001 sertifikası sahibiyiz.

Şirket Çevre Yönetimi Politikası (101 kb) 

Company Environmental Management Policy (104 kb) 

Company Occupational Health And Safety Policy (318 kb) 

Enerji Politikası (81 kb) 

British American Tobacco Su Yönetimi Birliği (AWS) Taahhüdü (81 kb) 

British American Tobacco Alliance for Water Stewardship (AWS) Commitment.pdf (79 kb) 

BAT Grup olarak tüm çalışanlarımız için güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlıyoruz. Sıfır İş Kazası en öncelikli ve önemli hedeflerimiz. Çalışanlarımızı iş sağlığı ve güvenliği, çevresel bilinç alanında bilgi düzeylerini geliştirecek şekilde eğitimler düzenliyoruz. Eğitimlerimizi periyodik olarak tekrarlayarak, tüm çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği ile çevre koruma bilinçlerini arttırmayı taahhüt ediyoruz.

Şirketlerimizin faaliyetlerinin çevreye etkilerinin olduğunun farkındayız. Bu nedenle, çevreyi korumak adına tüm operasyonlarımızda en ileri seviyedeki uluslarası standartları esas alıyor ve sürdürülebilir büyüme ilkelerimize bağlı kalarak biyoçeşitliliği korumaya büyük önem veriyoruz.

BAT Çevre Projeleri

Su Yönetimi

BAT Grup şirketleri olarak temel stratejimiz, su kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak. Gelişmekte olan ülkelerde endüstrinin hızla gelişmesi, su kaynaklarına zarar verebilir. Özellikle bu ülkelerdeki operasyonlarımızda verimli kaynak yönetimimiz ve optimum su kullanımı uygulamalarımız çevre için büyük önem taşıyor. Su kullanımını en aza indirmek için atık suları geri kazandırarak operasyonlarımızın çevresel etkilerini asgari düzeyde tutmayı hedefliyoruz.

Atık Yönetimi

BAT Grup şirketleri olarak atıklarımızı kontrol etmek, en aza indirmeye yönelik programlar yürütmek, atıkları kaynağında ayrıştırmak, yıllık atık azaltma hedefleri belirlemek ve mümkün olduğunca geri dönüşümü tercih etmek her zaman en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Operasyonel atıkların, üretim tesislerimizden sadece tescilli atık taşıyıcılarca alınması ve onaylanmış atık tesislerinde elden çıkarılması zorunludur. BAT Grup şirketleri olarak atık yönetimi standartlarımızı arttırmak ve yeni standartlar tanımlamak için iş ortaklarımızla ve yerel yetkililerle işbirliği içinde çalışıyoruz. Atıktan sorumlu iş ortaklarımızın da operasyonlarında bizimle aynı standartları benimsemeleri ve uygulamaları gereklidir.

Enerji Yönetimi

BAT Grup şirketleri olarak operasyonlarımızdaki enerji kullanımını izliyor ve sürekli kontrol ediyoruz. Samsun fabrikamızda 2013 yılından itibaren ISO 50001 enerji yönetim sistemini uyguluyor ve enerji tasarrufu sağlayan makine ve ekipmanlar kullanıyoruz. 

Emisyon Yönetimi

BAT Grup şirketleri olarak 2000 yılında imzalanan Kyoto sözleşmesi çerçevesinde, 2008 yılı itibarıyla karbondioksit emisyonlarını %5,2 oranında azaltmayı hedefledik. 2004 yılı sonu itibarıyla, Grup'un CO2 emisyonları başlangıçtaki seviyeye göre %9 azaltılarak hedefimize planladığımızdan çok daha kısa bir sürede ulaştık.

BAT olarak operasyonlarımızdaki karbondioksit emisyonlarımızı ölçmenin yanı sıra, üreticilerimizden ve üçüncü şahıslardan satın aldığımız tütün yapraklarının kurutulması sonucunda ortaya çıkan karbondioksit emisyonlarıyla ilgili tahminler ve raporlar da hazırlıyoruz. Yaprak yetiştirme desteği programlarımız çerçevesinde, her bir ton yaprak için kurutma emisyonları düzenli olarak azaltılmaktadır.

max
large
medium
small
mobile