Yasadışı Ticaret ile Mücadele

Kaçakçılık, pek çok sektörde olduğu gibi, tütün endüstrisi için de ciddi bir sorun teşkil etmektedir.

Ülkemizde yasal olarak satılan tüm sigaralar, “Tütün Mamüllerinin Üretim ve Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ile “Tütün Mamüllerinin Zararlarından Korumaya Yönelik Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğe” tabidir.

Bu yönetmelikler gereğince tüm sigara paketleri bandrollü olarak ve belirlenen sağlık uyarıları ile birlikte bulunup tüm üretim aşamaları devlet denetimine ve devletin onayına tabidir. Bu kapsamın dışında satılan tüm sigaralar ‘kaçak sigara’ olarak adlandırılır.

Kaçak sigara, devlet denetiminin ve onayının dışında olup, mevcut yasal sigara markalarına zarar vermenin yanı sıra devletin vergi gelirlerini de ciddi ölçüde olumsuz etkilemektedir. BAT olarak ticari markalarımızın ve tescilli ürün isimlerimizin fikri mülkiyet haklarını korumak için tüm önlemleri alıyoruz ve yasadışı uygulamalarla mücadele etme konusunda son derece kararlıyız. Kaçakçılığı önlemek adına Türkiye’de denetim organları çalışmalarını titizlikle yürüterek fikri mülkiyet haklarına saygı gösterilmesini azami düzeyde sağlamaktadır.

max
large
medium
small
mobile