Hakkımızda

BAT Türkiye olarak yolculuğumuzda 15 yılı aşkın süreyi geride bıraktık.

BAT Grup olarak 100 yılı aşkın süredir faaliyetlerimize devam ediyoruz. BAT olarak, dünyanın önde gelen çok kategorili şirketleri arasında yer almaktayız. BAT Grubu olarak, 180’i aşkın pazarda faaliyet gösteriyoruz, 40’tan fazla üretim tesisimiz bulunuyor ve 53.000’den fazla kişiye istihdam sağlıyoruz. 1950’li yıllardan itibaren, Türkiye’de yetişen oryantal tütünün en büyük alıcıları arasındayız.

Türkiye’deki yolculuğumuz ise 2002 yılında İzmir Tire’deki fabrikamızda başladı. BAT Türkiye olarak, Türkiye’den ilk ihracatımızı 2006 yılında gerçekleştirdik ve ilerleyen dönemlerde artan ihracat potansiyelimizle sektörün ihracat liderlerinden biri olduk. 2008 yılında Tekel özelleştirmesiyle beraber yabancı markaların yanı sıra yerli markalarla da Türkiye pazarındaki konumumuzu güçlendirdik. 2010’da Samsun’daki fabrikamızı üretim üssümüz haline getirdik ve üretimlerimizi yalnızca Samsun fabrikamızda gerçekleştirmeye başladık. BAT Türkiye olarak 2012, 2015, 2018 ve 2019 yıllarında tütün ve tütün mamülleri sektöründe ihracat lideri olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kendi dağıtım ağımız ile İstanbul Asya ve Avrupa bölge müdürlüklerimizin yanı sıra distribütörlerimiz üzerinden de satış yapıyoruz. Türkiye’deki 2 milyar doları aşan toplam yatırımımızla, doğrudan ve dolaylı yoldan, toplam 3.000 kişiye istihdam sağlıyoruz.

Son olarak 1 Nisan 2017 itibarıyla Kuzey Afrika bölgesi ile birleşmemiz ile Türkiye ve Kuzey Afrika (TNA) Bölgesi adı altında 8 pazardan ve 4 fabrikadan sorumlu bir merkez haline geldik. 2020 yılında Kafkaslar Bölgesi’nin de aramıza katılmasıyla farklı kültürleri ve tecrübeleri barındıran toplamda 11 pazara ve 5 fabrikaya liderlik  etmeye başladık. BAT Türkiye olarak aynı zamanda, Top Employers Institute tarafından her yıl uluslararası düzeyde gerçekleştirilen, işverenlerin çalışanlarına sunduğu koşulları değerlendiren bağımsız araştırma sonucu, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında üst üste 3 kez Türkiye ve Avrupa’nın En İyi İşvereni (Top Employer) Sertifikaları’nı kazandık.

max
large
medium
small
mobile