british american tobacco turkiye - Çevresel tütün dumanıDünya Sağlık Örgütü ve diğer bazı kamu sağlığı kuruluşları, “pasif içicilik” olarak da adlandırılan çevresel tütün dumanına (ÇTD) maruz kalmanın, akciğer kanseri, kalp ve solunum yolları hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara yol açtığını bildirmektedir.

Bilimsel Görüşümüz

ÇTD'nin riskleri epidemiyolojik çalışmalar ile ölçülüyor. Epidemioloji bilimi çatısında yapılan bazı araştırmalar; eşleri sigara içen ve kendileri içmeyen kadınlarla, eşleri ve kendileri sigara içmeyen kadınlar arasında akciğer kanseri gibi hastalıklara yakalanma olasılığını ölçümlüyor.  

Yapılan araştırmalara gore ÇTD’ye maruz kalan kişilerde akciğer kanserine yakalanma riski 1.3 iken, (Olası riskin 1 olması demek, risk taşımıyor anlamına gelmektedir) herhangi bir kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin 3 ila 5 olduğu ölçümlenmiştir.  Uzun dönemli sigara içen kişilerin ise bu hastalıklara yakalanma risklerinin 20 veya üzeri olduğu saptanmıştır.Araştırmalar ÇTD’ye maruz kalan, ebeveynleri sigara içen çocukların ise astım ve diğer solunum yolları hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğunu ve hastalık semptomlarının şiddetlendiğini gösteriyor.

Yasal Düzenlemelerle ilgili Görüşümüz

Sigara içen ve içmeyen kişilerin menfaatini gözeten, sigara içmeyen kişilerin ÇTD’ye maruz kalmasını engelleyen her düzenlemeyi destekliyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca güvenli bir ÇTD limitinin olmadığını, ancak sigara içme yasaklarıyla güvenli bir seviyeye çekilebileceğini de önermektedir.

Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:05 GMT