british american tobacco turkiye - Sigaranın sağlıkla ilgili riskleriSigara içmek akciğer kanseri, solunum yolu hastalığı ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara yakalanma konusunda önemli riskler de içerir.
 
Sigara; akciğer kanseri, anfizem, kronik bronşit ve kalp hastalıkları gibi pek çok ciddi ve ölümcül hastalığın nedenlerinden biridir.

Sigara içmenin sağlıkla ilgili riskleri epidemiyolojiye dayandırılmaktadır. Epidemiyoloji, istatistiğe dayalı bir bilimdir. Bireylerden çok büyük gruplar için geçerli olan riskleri araştırır. Epidemiyolojik çalışmalar, anketler ve gözlemler yoluyla belli bir grupta, örneğin sigara içenlerde bir hastalığın oluş sıklığını tespit edebilir ve bunu başka bir gruptaki, örneğin sigara içmeyenlerdeki oluş sıklığıyla karşılaştırabilir.
 
Yıllar boyunca yürütülen epidemiyolojik çalışmalar, belli ahstalıkların sigara içmeyenlere gore sigara içenlerde çok daha sık olarak görüldüğünü ortaya koymuştur. Çalışmalar, sigarayı bırakınca risklerin azaldığını ve erken bir aşamada bırakmış olmanın riskleri azaltmada en etkili yol olduğunu da göstermektedir.

Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:04 GMT