british american tobacco turkiye - Sigaranın içeriği16. yüzyıldan beri sigaraya bazı maddeler katılıyor. Örneğin, İspanyol denizcilerinin tütüne koruyucu madde olarak meyankökü kattıkları sanılıyor.

Sigaranın İçerdiği bileşenler nelerdir?

Tütün bileşenleri, dumanın temel bileşenleriyle aynı değildir. Tütün bileşenleri, üretim aşamasında tütüne eklenirler ve nihai üründe belli bir işlevi yerine getirirler. Dumanın temel bileşenleri ise tütünün yakılması sonucunda ortaya çıkan maddelerdir.

Bileşenler ne için kullanılır?

Tütünün doğal tadını dengelemek, kurutma işleminde kaybolan şekeri telafi etmek ve her bir ürüne karakteristik tadını kazandırmak için tütüne gıda sınıfı bileşenler ve tat verici maddeler eklenir. Bazı bileşenler de nemi kontrol etme, mikrobik bozulmaya karşı koruma sağlama ve bağlama ya da dolgu maddesi görevi gibi teknolojik işlevleri yerine getirir.

Bileşenlerle ilgili yasal düzenleme nasıl yapılır?

İngiltere, Almanya, Belçika, İsviçre ve Fransa gibi bazı ülkelerde, tütün ürünlerinde kullanılabilecek bileşenlerin belirtildiği yasalar ya da sözleşmeler vardır. Şirketlerimiz, bu ülkelerde yasalara ve sözleşmelere titizlikle bağlı kalıyorlar. Belli bir mevzuatın olmadığı ülkelerde ise tamamen tütün ve gıda maddeleriyle ilgili mevcut yasalar ve bilimsel değerlendirmeler esas alınarak bütün Grup için hazırlanmış standartlara uyuluyor.

Devletlerin tütündeki belli maddelerle ilgili kaygıları olduğu durumlarda, bu sorunları çözmek için yetkililerle (örneğin; İngiltere Sağlık Bakanlığı’yla) yakın bir işbirliği içinde çalışıyoruz.

Pek çok tüketim ürününde olduğu gibi, belli markalarda tam olarak hangi aromaların kullanıldığı ticari bir sırdır ve rakip firmalardan gizlenir. Her tütün şirketi ticari gizliliğini korur. Ancak, devlet yetkililerine denetim yapmaları için gerekli bilgileri sağlıyor ve gizli bilgilerimizi açıklamaksızın bu aromaların bileşenleri hakkındaki rakamsal verileri yayımlıyoruz.

Şirketlerimizin ürünlerinde kullanılan bileşenlerin herhangi ek bir sağlık riski teşkil etmemeleri için Grup genelinde geçerli prosedürler geliştirdik.


Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:04 GMT