british american tobacco turkiye - Sigara bırakım oranları nasıl ölçülürDünya genelinde pek çok devlet, sigara dumanındaki zifir, nikotin ve karbonmonoksit seviyelerinin ölçümünde Uluslararası Standartlar Örgütü’nün (ISO) onayladığı standart bir yöntemi esas alıyor. 

Zifir seviyeleri şu basit denklemle ifade ediliyor: Toplam partikül - su - nikotin = zifir

Standart yöntemde, sigara bir makineye “içirilir”. Bu makine; sigara, filtrenin ucuna yakın bir noktaya kadar yanıp bitinceye dek dakikada bir kez, iki saniye boyunca 35 mililitre (ml) duman çeker. Bu standartlaştırma sayesinde, ölçüm her yerde aynı şekilde yapılır ve sigara paketlerinin üzerinde sigara başına miligram (mg) olarak ifade edilen zifir ve nikotin ölçümü değerleri yazılır.
 
Ölçüm makineleri ve kişiler farklı şekilde sigara içmektedirler. Kaldı ki kişilerin de sigara içme tarzı ve alışkanlıkları birbirine göre farklılık gösterebiliyor.  Hatta kişinin sigara içiş tarzı, ruh haline ve koşullara bağlı olarak değişebiliyor. Kişi, bazen daha sık ve daha derin nefesler alabiliyor, bazen de daha az nefes çekip sigaranın daha az bir kısmını içebiliyor.

ISO’nun makineli ölçümü, farklı sigara gruplarının zifir, nikotin ve karbonmonoksit seviyeleri açısından tutarlı ve standartlaştırılmış bir yöntemle sınıflandırılmasını sağlıyor. Bize göre bu, sigara kullanıcılarının farklı sertlikler ve tatlar arasında ayrım yapması için bir temel oluşturabilir. Ama makineler insanların gerçekte sigaradan ne kadar zifir aldıklarını ölçmüyor. Yani, ISO verileri bir sigara kullanıcısının içine çektiği gerçek zifir değerini göstermiyor. Dolayısıyla, örneğin üzerinde “5 mg. zifir” yazan bir sigarayı içen bir kişinin, üzerinde “10 mg. zifir” yazan bir sigaradakinin yarısı kadar zifir aldığı düşünülmemelidir.
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sigara içenlerin makineli ölçümün gösterdiğinden daha fazla miktarda zifir maruz kaldıkları ve dolayısıyla mevcut ISO katran ölçümünün yanıltıcı olduğu yönünde kaygılarını dile getiriyorlar.

ISO, WHO ve çeşitli ulusal standart örgütlerinin temsilcilerini de içeren bir çalışma grubu oluşturarak daha iyi bir ölçüm yönteminin bulunup bulunamayacağını araştırıyor.

Ölçüm yöntemini iyileştirmeye yönelik araştırmaların önemli olduğuna inanıyoruz ve bu çalışma grubuyla filtre analizi tekniğimiz üzerinde çalışmalar yapıyoruz.

Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:04 GMT