british american tobacco turkiye - Zifir, nikotin ve karbon monoksitPek çok ülkede sigara paketlerinin üstünde zifir ve nikotin ölçümleri bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın çeşitli yerlerinde zifir, nikotin ve karbonmonoksit oranlarına yasal sınırlamalar getirilmiştir. Bu bölümde kısaca bu maddeler ile ilgili bilgileri vereceğiz.

“Zifir” nedir?

Sigara dumanında minik partiküller bulunur. Bu partiküller laboratuvar ortamında sigaranın filtresinde toplanır. Zifir, toplanan partiküllerin ağırlığından suyun ve nikotinin ağırlığı çıkarılınca bulunan ağırlık olarak tanımlanır. Zifir çeşitli maddelerin bileşiminden oluşur ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Zifirin içindeki maddelerin belirli bir oranın üzerinde olmasının kansere yakalanma oranını artırdığı veya hastalığı pekiştirdiği düşünülmektedir.

“Nikotin” nedir?

Nikotin, tütün bitkisinde doğal olarak bulunan ve tütün dumanının temel bileşenleri arasında yer alan bir maddedir. Diğer bazı bitkilerde de bulunur, ama oranı tütündekinden çok daha azdır. Nikotinin farmakolojik etkileri arasında; kafein kadar olmasa da hem uyarıcı, hem de rahatlatıcı olması sayılabilir. Nikotin, sigara dumanındakinden çok daha yüksek düzeylerde alındığında zehirleyicidir. Çoğu kamu sağlık yetkilisi, nikotinin merkezi sinir sistemini uyararak bağımlılığa yol açtığını düşünmektedir.

“Karbonmonoksit” nedir?

Karbonmonoksit, bitkisel maddelerin yanmasıyla oluşan bir gazdır. Kandaki hemoglobinle birleşerek kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Tütün dumanındaki karbonmonoksitin sigaraya bağlı kalp hastalığı riskini artırdığı düşünülmektedir.


Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:04 GMT