british american tobacco turkiye - ÜretimTütün mamullerini imal etmek, büyük ölçekli, global bir operasyondur. Grup şirketlerimiz, 41 ülkedeki 50 sigara fabrikasında yaklaşık 724 milyar adet sigara üretiyor.  Bunlardan beşi aynı zamanda sigarillo, sarma tütün ve pipo tütünü üretimi de yapıyor. Ayrıca, dumansız snus'lar üreten bir fabrikamız da var.
 

Fabrikanın içinde

Fabrikaya ulaşan işlenmiş tütün yaprakları kalite kontrolünden geçer ve marka reçetesinde bulunan başka bileşenler varsa (örneğin aromalar ya da genişletilmiş tütün) bunlarla harmanlanır.Kullanılan çeşitli tütün türlerini ve harman bileşenlerini izlemek çok önemlidir ve üretim sürecini izlemek için bilgisayarlardan giderek daha çok yararlanılıyor. Nem içeriği de çok önemlidir. Tütün yaprağı çok kuru olursa ufalanır; çok nemli olursa depolama sırasında bozulabilir. Bu nedenle harmanlanan tütün yumuşak ve esnek olmasını sağlayacak miktarda buhar ve suyla işlenir ve daha sonra sigaralarda kullanılacak şekilde kesilir. Nemin fazlası alınır ve böylece kesilmiş tütüne son bir harmanlama işlemi ve kalite kontrolü uygulanır.
  

Kullanılan teknoloji yıllar içerisinde önemli ölçüde gelişti.

Bir zamanlar tamamen elle yapılan sigaralar artık neredeyse tamamen, kesilmiş tütünün, sigara kâğıdının ve filtrelerin kesintisiz bir şekilde verildiği makinelerle yapılıyor.

Kalite en önemli öncelik

Her bir sigara otomatik olarak kalite kontrolünden geçiyor.  Ambalajlama makineleri sigaraları ambalajlarına yerleştiriyor, paketleri koruyucu filmle sarıyor ve kartonlara ve kolilere yerleştiriyor. Tamamlanan koliler dağıtılmaya başlanmadan önce sigaraların uygun şekilde korunduğundan emin olmak için her aşamada yeni testler yapılıyor.

İmalatta değişiklikler

Çok uluslu bir şirket olarak maliyetlerimizin global ölçekte rekabetçi olmasını ve kaynaklarımızı mümkün olan en etkin şekilde kullanmamızı sağlamak için çalışıyoruz. Şirketlerimiz, üretkenliği iyileştirmek ve sürdürülebilir bir şirket inşa etmeye devam etmek için bazı önemli ve zor kararlar aldılar ve imalatta kapasite fazlasını azaltmak amacıyla bazı fabrikaları kapatmaya ve diğerlerinde işçi sayısını azaltmaya karar verdiler. Bu kararların ne gibi etkiler doğuracağını çok iyi biliyoruz ve çalışanlarımız ve toplumun geneli için olumsuz sonuçları hafifletmek için büyük bir çaba harcıyoruz. Bu değişiklikler gelecek için daha az maliyetle etkin bir operasyon tabanı kurmak üzere makine teknolojimizi rasyonalize etmemizi de mümkün kılıyor. Kapatılan ya da küçültülen fabrikalardaki makinelerin çoğu başka yerlere aktarılıyor ve tüm tesislerdeki makineleri standartlaştırmayı amaçlıyoruz.

Grup içerisinde başka bir yerde kullanılması mümkün olmayan makineler, sahtecilerin eline geçmemesi amacıyla satılmıyor ve imha ediliyor.


Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:01 GMT