british american tobacco turkiye - Sigara tasarımı ve üretimiKarbon filtre dumanın içindeki bazı gazları azaltabilir

Karbon filtre dumanın içindeki bazı gazları azaltabilir

Filtreler hakkında

Filtredeki selüloz asetat kıtık, kâğıt hamurundan elde edilen bir lif dokusudur.

Üretim aşamasında, filtre materyali, 750 kg.lık balyalar halinde preslenmiş 10 bini aşkın liften oluşan, uzun, tek parça bir şerit halinde gelir. Filtre makinesinde, bu sıkıştırılmış liflerden oluşan şerit mekanik olarak gerilerek lif tabakaları açılır ve üzerlerine bir arada durmalarını sağlayacak plastikleştirici püskürtülüp ince kâğıtla sarılır, kesilir ve sigara üretim makinesine gönderilir.

Tat farklılığı ve duman verimi

Sigaranın tadına karar verilince, diğer üretim özelikleriyle bu tadın sertliği değiştirilebilir ve standart makine yöntemiyle ölçülebilen çeşitli duman bileşenlerinin miktarı düşürülebilir.

Filtrenin tasarımı:

Standart selüloz asetatla birlikte kimi zaman karbon parçacıkları kullanılır. Karbon parçacığının emme niteliği olduğundan dumandaki bazı gaz bileşenlerini azaltabilmektedir. Çoğunlukla karbon parçacığı kullanılan filtreler iki bölümden oluşur: sigaranın ağza gelen kısmındaki düz beyaz selüloz asetat bölüm ve onun önünde karbon parçacıkları serpilmiş diğer bölüm.

Filtrede küçük delikler açmaya filtre havalandırma denir. Bu yönteme sigaranın duman verimliliğini ve duyusal gücünü azaltmak için başvurulur. Bu şekilde duman hava ile seyreltilir ve her nefeste üretilen duman miktarı azaltılır. Filtre havalandırması, filtreye takılmayan dumandaki gazları seyreltmekte çok önemlidir.

Kâğıt:

Tütün çubuğunun ve filtre bölgesinin çevresindeki kâğıt ayarlanabilir. Kâğıdın gözenekliliği (yani kâğıttan geçecek hava miktarı) duman miktarını, sigaranın sertliğini ve tadını etkileyecektir. Kâğıttan ne kadar çok hava geçebilirse, sigaradan geçen duman bileşenleri de o kadar çok seyrelecek, duman azalacak ve tat daha hafif içimli olacaktır.

Genleştirilmiş tütün:

Tadı, sertliği ve duman bileşenlerinin alınmasını etkileyen diğer bir üretim özelliği de "Kuru Buzla Genleştirilmiş Tütün (DIET)" olarak bilinen genleştirilmiş tütün tabakası kullanmaktır. Bu tabaka, şişirilmiş ve genleştirilmiş tütündür.

Sigara yapımında genleştirilmiş tütün, normal tütün tabakasından daha çok yer tutacağından, farklı tatlar kazandırması, düşük emisyon ve zifir düzeyi dolayısıyla ihtiyaç duyulur.

Hepsinin bir araya getirilmesi

Her marka, üretim sürecinde kendi tütün formülünü, özel tasarımlanmış kâğıdını, filtresini, filtre havalandırma seviyesini, filtre kâğıdını ve grafik baskısını kullanır. Tüm makineler ürün tutarlığı sağlamak için önceden belirlenmiş değerlere ayarlanmıştır. Tütün formülü, yüksek kaliteli keten lifli kâğıda tütünü yüksek hızda uzun bir çubuk biçiminde saran sigara üretim makinesine aktarılır. Sonra bu sigara çubuğu doğru uzunlukta kesilir ve filtreyle birleştirilir. Bu şekilde, ambalajlanmaya hazır nihai ürün ortaya çıkmış olur.

Filtre çeşitli biçimlerde tasarlanabilir. Örneğin, üzerine delikler açılarak uzunluğu ya da yoğunluğu (daha çok lif kullanılarak) kullanılan materyal tipi ve liflerin inceliği değiştirilerek çeşitlendirilebilir. Tüm bu filtre varyasyonları, filtreleme miktarını etkileyeceğinden tat, içim tecrübesi ve standart makine yöntemiyle ölçülebilen duman miktarını da değiştirecektir.

Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:01 GMT