british american tobacco turkiye - Sigara hakkındaSigara içinde bulunduğu segmentlere göre farlık özellikler ihtiva eder. Nitekim, tüketiciler genelikle farklı lezzetteki ve sertlikteki sigaraları tercih eder. Farklı beğenilere hitap eden şirketlerimiz, üretimin her adımında mükemmelliği hedeflemektedir.

Filtre, kâğıt ve filtre havalandırma seviyesi, tamamen sigaranın duyularda yarattığı etki ve duman miktarı düşünülerek seçilir. Her aşamada sürekli kalite kontrolü ve testler yapılır.

Sigaranın temel bileşenleri

Sigaranın dört ana bileşeni vardır:

Sigaranın temel bileşenleri

  • Tütün çubuğu,
  • Tütün çubuğunun etrafını saran sigara kâğıdı,
  • Filtre bölgesi,
  • Filtre ve filtre bölgesinin etrafındaki filtre kâğıdı.
Tütün, çubuk bölgesinde bulunur ve yaprak ayası (tütün yaprağının düz bölümü), yaprak gövdesi (yaprağın orta damarı) ve genleştirilmiş tütün tabakasından oluşur.

Sigara kâğıdı, kâğıt ve yapıştırıcıdan oluşur.

Filtre, esasen kıtık denilen selüloz asetat liflerinden oluşur. Selüloz asetat, kâğıt hamurundan elde edilir. Lifler, bir sertleştirici etken olan ve filtrenin şeklini korumasını sağlayan "triasetin plastik yapıcı" ile birbirine bağlanır. Filtre kâğıda sarılır ve bir yapıştırıcı ile bu kâğıt tutturulur. Kimi zaman filtreye karbon ğarçacıkları da konur.

Filtre kâğıdı, kâğıt ve yapıştırıcıdan oluşur.

Nikotin, sigaraya üretim sırasında eklenen bir madde değildir. Tüm tütün bitkisi çeşitlerinde doğal olarak bulunur.

Üretim düzenlemeleriyle farklı sertlikte ve tatta sigaralar elde edilir. Ayrıca, çeşitli duman bileşenlerinin, standart makine yöntemiyle ölçülebilen duman verimliliği düşürülebilir. Aşağıda tasarım düzenlemeleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
  

Sigara Yandığında Ne Olur?

Sigaranın tasarımını anlamak için sigaranın nasıl yandığını bilmek gerekir. Katranı üreten yanma süreci, yani sigaranın yanmasıdır. Tütün yerine saman yakılırsa, o da bir tür katran bırakır. Bir madde yandığı zaman gazlarla karışık minik partiküller üretir; duman budur. Sigara filtresi bu partiküllerden bir kısmını süzer. Bir kişi sigarayı içine çektiğinde, tüm duman, hem minik partiküller hem de gazlar, tütün çubuğu ve filtre boyunca emilir. Gazlar filtreden geçer, bazı partiküller filtreye takılır. Nikotin ve su barındırmayan bu partiküllü maddeye katran denir.
  

Duman, 4 bini aşkın bileşenden oluşur; bunlardan birçoğu soluduğumuz havada ve yiyeceklerde de mevcuttur. Bu bileşenler paketlerin üstünde belirtilen katran, nikotin ve karbonmonoksit gibi emisyonları içerir. Yanma esnasında su buharı da oluşur. Çünkü herhangi bir organik madde yandığı zaman kimyasal bileşenlerine indirgenir ve su açığa çıkarır.


Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:08:00 GMT