british american tobacco turkiye - Tütünün tarihçesiEn az 3000 yıldır tütün tüketiminin mevcut olduğunu biliyoruz. 1492 yılında Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfi sırasında tütün yaprağını da keşfetmiştir. Ancak Orta Amerika’da bulunan bazı tapınakların duvarlarında tütün tüketimini resmeden yontmalardan, milattan önce 1000 yılında da tütün tüketimi olduğunu görebiliyoruz.

Eski Çağlarda Tütün Kullanımı


M.Ö. 1.000

Orta Amerika’daki antik tapınakların duvarlarında Maya rahiplerinin çubukla tütün içtiğini tasvir eden figürlerin bulunduğu oymalar görülmektedir. Tütün yaprakları acıyı azaltmak için yaraların üstüne sarılarak tıp alanında da yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Daha sonraları ise Aztekler duman solumayı dini ayinlerinin bir parçası haline getirmiştir. Montezuma’nın sarayında pipo içenler ve daha alt bir sınıf olan ve ham tütünü yapraklara sararak içen Aztekler olmak üzere iki farklı kullanıcı sınıfı ortaya çıkmıştır.

M.S. 470 - 630

Maya kabileleri farklı yerlere yayılmaya başlamıştır, tütünü de gittikleri yerlere götürmüşlerdir. Tütün yaprakları güneyde mısır başağının dış yapraklarının ve palmiye yapraklarının arasına koyulup içildiği Güney Amerika’ya ve kuzeyde Amerikan yerlileriyle tanıştığı Mississippi bölgesine ulaşmıştır. Kuzey Amerika’da pipolar kilden, mermerden ya da ıstakoz kıskaçlarından yapılmaktaydı. Bazı pipolarınsa dumanın burun deliklerinden içeri çekilmesi için iki ağzı bulunmaktaydı. Tütün çiğnemek, özellikle tütünün misket limonuyla karıştırılarak çiğnendiği Güney Amerika’da yaygın hale gelmiştir.

1492
Kristof Kolomb’un San Salvador adını verdiği bir Bahama adasında yaşayan Arawak halkı, Kolomb’a kurutulmuş tütün yaprakları hediye etmiştir. Yaprakların değerinin farkına varamayan Kolomb, yaprakları atmıştır. Bir ay sonra, Küba’nın iç kesimlerine yaptıkları bir yolculuktan dönen Rodrigo de Jerez ve Luis Torres, ‘tobago’ ya da ‘tobaca’ adı verilen Y şeklinde içi boş bir çubuktan, kurutulmuş tütün yapraklarının dumanını içlerine çeken yerlilere rastlamıştır. Jerez’in Amerika kıtası yerlisi olmayan ilk tütün içicisi olduğu düşünülmektedir. Jerez, memleketi Ayamonte’ye döndüğünde ise İspanyol Engizisyonu yargıçları ağzından çıkan dumanı görüp onu “şeytanla işbirliği yapmak”la suçlamıştır. Jerez, yedi yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Jerez serbest bırakıldığında artık tütün içmek İspanya’da gelenek haline gelmiştir. Jerez'in yaşadıkları muhtemelen bitkinin gelecekte yaratacağı tartışmaların ilk göstergesi olmuştur.M.S. 470 - 630

Son güncelleme tarihi: 22/07/2019 17:07:59 GMT