british american tobacco turkiye - Biz kimizBritish American Tobacco Türkiye olarak yolculuğumuzda 15 yılı aşkın bir süreyi geride bıraktık. 

British American Tobacco olarak, dünyanın önde gelen tütün şirketleri arasında yer almaktayız ve faaliyet gösterdiğimiz 200’ü aşkın pazarda, 200 farklı markamızla, 50’den fazlasında lider konumda bulunuyoruz. BAT Grubu olarak 55 üretim tesisimizle, 48 ülkede üretimlerimize devam ediyor ve 55.000’den fazla kişiye istihdam sağlıyoruz. British American Tobacco Grup olarak 100 yılı aşkın süredir faaliyetlerimize devam ediyoruz. 1950’li yıllardan itibaren, Türkiye’de yetişen oryantal tütünün en büyük alıcıları arasında yer alıyoruz.

British American Tobacco (BAT) olarak Türkiye yolculuğumuz ise 2002 yılında İzmir Tire’deki fabrikamızda başladı. BAT Türkiye olarak, Türkiye’den ilk ihracatımızı 2006 yılında gerçekleştirdik ve ilerleyen dönemlerde artan ihracat potansiyelimizle sektörün ihracat liderlerinden biri olduk. 2008 yılında Tekel özelleştirmesiyle beraber yabancı markaların yanı sıra yerli markalarla da Türkiye pazarındaki konumumuzu güçlendirdik. 2010’da Samsun’daki fabrikamızı üretim üssümüz haline getirdik ve üretimlerimizi yalnızca Samsun fabrikada gerçekleştirmeye başladık. Samsun Fabrikamız, BAT’nin dünya genelindeki 55 üretim tesisi içindeki en büyük kapasiteye ve üretim hacmine sahip ilk 3 fabrikasından biri durumunda. BAT Türkiye olarak 2012-2015 yılları boyunca ve son olarak 2018 yılında tütün ve tütün mamülleri sektöründe ihracat lideri olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Kendi dağıtım ağımız ile İstanbul Asya ve Avrupa bölge müdürlüklerimizin yanı sıra distribütörlerimiz üzerinden de satış yapıyoruz. Türkiye’deki 2 milyar doları aşan toplam yatırımımızla, doğrudan ve dolaylı yoldan, toplam 3.000 kişiye istihdam sağlıyoruz.

Son olarak 1 Nisan 2017 itibarıyla Kuzey Afrika bölgesi ile birleşmemiz ile Türkiye ve Kuzey Afrika (TNA) Bölgesi adı altında Kuzey Kıbrıs, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus, Libya ve Sudan’dan oluşan 8 pazardan ve 4 fabrikadan sorumlu bir merkez haline geldik. 2020 yılında Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’dan oluşan Kafkaslar Bölgesi’nin de aramıza katılmasıyla farklı kültürleri ve tecrübeleri barındıran toplamda 11 pazara liderlik etmeye başladık. BAT Türkiye olarak aynı zamanda, Top Employers Institute tarafından her yıl uluslararası düzeyde gerçekleştirilen, işverenlerin çalışanlarına sunduğu koşulları değerlendiren bağımsız araştırma sonucu, 2018, 2019 ve 2020  yıllarında üst üste 3 kez Türkiye ve Avrupa’nın En İyi İşvereni (Top Employer) Sertifikaları’nı kazandık.


Son güncelleme tarihi: 02/07/2020 02:52:17 PM GMT